Nagrody

Musisz być zalogowany aby móc wymieniać punkty na nagrody
3990 pkt/szt
Na drodze do nieba z bł. Carlem Acutisem
Na drodze do nieba z bł. Carlem Acutisem
3990 pkt/szt

Zapraszamy młodszych i starszych miłośników historii do poznania fascynujących przygód białej niedźwiedzicy ­– niezwykłego żołnierza polskiego wojska!

Przeznaczone dla starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej opowiadanie o urodzinowej przygodzie małej Marysi i jej brata Tadzia, którzy wraz z dziadkiem poznają tajemnice z przeszłości i… losy niezwykłej białej niedźwiedzicy.Ta intrygująca opowieść, połączona z pięknymi ilustracjami, oryginalnymi zdjęciami, mapami i ciekawostkami historycznymi z pewnością pomoże całej rodzinie na nowo odkryć i docenić dar, jaki otrzymaliśmy od naszych przodków – niepodległość. W prosty i przystępny sposób przybliża wszystkim dzieciom najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, tłumacząc najtrudniejsze do zrozumienia fakty i pojęcia.

Baśka Murmańska to piękna lekcja historii dla najmłodszych. Tak właśnie trzeba z maluchami, a nawet ze starszymi dziećmi rozmawiać o polskich dziejach: prostym językiem, w niebanalny sposób, szukając punktów zaczepienia, które zainteresują dzieciaki. Jak Baśka Murmańska. Kto nie chciałby poznać historii niedźwiedzicy – żołnierza, której łapę uścisnął sam Marszałek Piłsudski? A wszystko podlane tłem historycznym: lata zaborów i odzyskanie niepodległości! Piękny prezent dla dzieci i ich rodziców w stulecie odzyskania niepodległości. Potrzeba nam więcej takich publikacji.

Dorota Łosiewicz dziennikarka, mama czwórki dzieci

Baśka Murmańska jest bardzo dobrym przykładem, iż atrakcyjność nie musi kłócić się z wysokimi walorami merytorycznymi. Historia Baśki Murmańskiej w krótkiej i ciekawej formie przedstawia trudny i skomplikowany proces odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. [...] Z pewnością wśród rocznicowych wydawnictw skierowanych do dzieci Opowieść o niedźwiedziu polarnym, któremu rękę podał sam marszałek Piłsudski będzie jedną z najciekawszych propozycji.

z recenzji dr. Macieja Zakrzewskiego Wydział Historii i Dziedzictwa Narodowego UPJP2, IPN oddział w Krakowie

Magdalena Kędzierska-Zaporowska z wykształcenia polonistka, z zawodu redaktorka. Prywatnie mama Basi i Agnieszki.


Źródło: https://boskieksiazki.pl/product-pol-1094-BASKA-MURMANSKA-Opowiesc-o-niedzwiedziu-polarnym-ktoremu-reke-podal-sam-Marszalek-Pilsudski.html [dostęp: 24.08.2023]
990 pkt/szt
Bohaterowie Niepodległej: Ksiądz Ignacy Jan Skorupka
Bohaterowie Niepodległej: Ksiądz Ignacy Jan Skorupka
990 pkt/szt

Broszura przygotowana w setną rocznicę śmierci ks. Ignacego Skorupki, legendarnego już bohatera wojny polsko-bolszewickiej, który zginął w bitwie pod Ossowem 14 VIII 1920 r., towarzysząc w walce żołnierzom broniącym Warszawy przed Armią Czerwoną.              

Bartłomiej Kluska, Ksiądz Ignacy Jan Skorupka, Warszawa 2020, 32 s.
Seria wydawnicza: Bohaterowie Niepodległej 
 
źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/publikacje-edukacyjne-i/106253,Ksiadz-Ignacy-Jan-Skorupka.html [dostęp: 13.05.2022]
990 pkt/szt
Patroni naszych ulic: Roman Dmowski (1864-1939)
Patroni naszych ulic: Roman Dmowski (1864-1939)
990 pkt/szt

"Jestem Polakiem - to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym jego obszarze i przez cały czas jego istnienia [...]. Wszystko, co polskie, jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to, co jest w nim marne".

Roman Dmowski

Broszura IPN.     

Jan Żaryn, Władysław Bułhak, Kraków 2014, 24 s.
Seria wydawnicza: Patroni naszych ulic
 
990 pkt/szt
Bohaterowie Niepodległej: Bajończycy (1914–1915)
Bohaterowie Niepodległej: Bajończycy (1914–1915)
990 pkt/szt

Prezentowana broszura dotyczy historii oddziału bajończyków, jednej z kilkunastu samodzielnych polskich formacji zbrojnych, utworzonych w czasie I wojny światowej. Oddział bajończyków powstał wśród polskich emigrantów we Francji, a jego nazwa pochodziła od miasta Bajonna, gdzie odbywał szkolenie wojskowe. Jako część jednego z pułków Legii Cudzoziemskiej walczył w ramach armii francuskiej na froncie zachodnim z Niemcami od jesieni 1914 do wiosny 1915 r. w Szampanii, najcięższe boje stoczył pod Arras i Souchez. Liczba poległych i rannych Polaków była wówczas tak wielka, że oddział rozwiązano. Był to jedyny zwarty oddział polski, który pod sztandarem z białym orłem walczył na froncie zachodnim do chwili utworzenia wiosną 1917 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Dlatego symbolicznie został uznany za jej protoplastę. W niepodległej Polsce nazwa bajończycy patronowała 43 Pułkowi Piechoty Wojska Polskiego.

Marek Gałęzowski, Bajończycy (1914–1915), Warszawa 2020, 48 s.
źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/publikacje-edukacyjne-i/129280,Bajonczycy-19141915.html [dostęp: 13.05.2022]
990 pkt/szt
Bohaterowie Niepodległej: Jan Piwnik „Ponury”
Bohaterowie Niepodległej: Jan Piwnik „Ponury”
990 pkt/szt

Pułkownik Jan Piwnik „Ponury” vel „Donat” (1912–1944), oficer Wojska Polskiego oraz Policji Państwowej, jeden z najsłynniejszych cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej, legendarny dowódca partyzancki z Gór Świętokrzyskich i Nowogródczyzny. Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari IV i V klasy oraz Orderu Odrodzenia Polski, patron policji w województwie świętokrzyskim.

Wojciech Königsberg, Jan Piwnik „Ponury”, Warszawa 2020, 32 s.
Seria wydawnicza: Bohaterowie Niepodległej

źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/publikacje-edukacyjne-i/100605,Jan-Piwnik-Ponury-PDF-do-pobrania.html [dostęp: 13.05.2022]
990 pkt/szt
Bohaterowie Niepodległej : Władysław Belina-Prażmowski
Bohaterowie Niepodległej : Władysław Belina-Prażmowski
990 pkt/szt

Ułan, rotmistrz, potem pułkownik „Belina”, czyli Władysław Zygmunt Prażmowski, strzelec i legionista, z czasem także polityk i działacz społeczny. Bohater pieśni, które znało każde dziecko. Wojenne imię trwale zastąpiło właściwe personalia nie tylko na okres sześcioletniej służby frontowej, lecz i w dalszym życiu prywatnym i publicznym. Jego żołnierze z dumą nazywali siebie „beliniakami”.

Tomasz Gąsowski, Władysław Belina-Prażmowski, Warszawa 2020, 48 s.
Seria wydawnicza: Bohaterowie Niepodległej 
 
źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/90498,Wladyslaw-Belina-Prazmowski-PDF-do-pobrania.html [dostęp: 13.05.2022]