najczęstsze pytania (Q&A)

Czy placówka oświatowa płaci za udział w projekcie „Zbieramto w szkole” (zbieramtowszkole.pl)? 
NIE. Placówka oświatowa nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w projekcie.
 
Czy księża sercanie prowadzą firmę recyklingową przerabiającą zbierane surowce?
NIE. Wszystkie zbierane w „Zbieramto w szkole” rzeczy i surowce nie są przez nas ani magazynowane ani w żaden sposób utylizowane czy przerabiane. Trafiają one, na podstawie zawartych umów, do firm recyklingowych (baterie, telefony) lub są sprzedawane na rynku rzeczy używanych. 
 
Jakie surowce i rzeczy można zbierać w ramach projektu? 
Placówki same wybierają które przedmioty i surowce chcą zbierać. 
Srebrny i złoty „złom” – np. zerwane łańcuszki, medaliki, pojedyncze kolczyki, zepsute kolczyki lub pierścionki, bransoletki, niepotrzebna srebrna i złota biżuteria. Prosimy się nie martwić czy dana rzecz jest srebrna czy nie. Biżuteria, która do nas trafia jest poddawana ocenie przez jubilera. Punkty przyznajemy tylko za srebro i złoto, a nie za wagę tego co jest przesyłane do nas pod nazwą „biżuteria”. 
Zużyte baterie – różnego rodzaju i rozmiaru.
Stare telefony komórkowe oraz smartfony – zepsute i działające stare telefony (z klawiszami) oraz wszystkiego rodzaju smartfony (telefony z ekranem dotykowym).
„Dobre monety” – polskie grosze (wszystkie nominały), monety kolekcjonerskie, zniszczone pieniądze np. „zgniecione” monety, wyprane i podarte banknoty oraz bilon i banknoty z całego świata, również te wycofane z obiegu (np. niemieckie marki, korony słowackie, lity litewskie…). 
Puszki aluminiowe – to „wyjątkowa” zbiórka ponieważ nie odbieramy zebranych surowców. Należy je samemu spieniężyć na skupie, a pieniądze przelać na nasze konto. Przyznajemy punkty na podstawie deklaracji ile kilogramów puszek zostało sprzedanych.
Klocki LEGO – tylko oryginalne klocki firmy Lego. 
Zegarki tarczowe – zbieramy tylko zegarki na rękę, nie zbieramy zegarów ściennych i typu „budzik”. 
Płyty CD/DVD – zbierane są już tylko w placówkach edukacyjnych, które dołączyły do projektu przed 2020 r. 
 
Czy monety należy segregować? 
TAK. Prosimy o segregowanie monet wg. nominałów: 1,2,5,10,20 gr., zagraniczne monety osobno, monety z okresu PRL osobno. Jeśli otrzymamy nieposegregowane monety będziemy przyznawali 50% punktów.  
 
Czy można przekazywać aktualne i/lub wycofane z obiegu banknoty polskie lub zagraniczne? 
TAK. W przypadku przekazania przez szkołę banknotów stosowany będzie następujący przelicznik: np. 10 euro x aktualny kurs NBP np. 4,20 zł = 42 : 12 = 3,5 kg „Dobrych monet”. Wartość banknotów wycofanych już z obiegu, ale możliwych jeszcze do wymiany będzie ustalana na podstawie aktualnych wartości podawanych na stronie internetowej: www.staragotowka.pl.
 
Jak długo powinna trwać zbiórka? 
Placówki edukacyjne same decydują o czasie i długości prowadzenia zbiórek.
 
Czy dostaniemy specjalne pojemniki na zbieranie poszczególnych surowców?
A) Po zadeklarowaniu przez Państwa zbiórki zużytych baterii, operator zbiórki elektrośmieci firma REMONDIS, dostarczy do Państwa placówki kartonowe pudła na baterie (można je wykorzystać również do zbiórki telefonów).
B) puszkę na „Dobre monety” dostaną Państwo od nas w pakiecie powitalnym  z materiałami promocyjnymi. Jest to jedynie „symboliczna” puszka, gdyż zbierając w szkole np. groszówki zapewne trzeba będzie przygotować własny pojemnik np. słoik. 
C) pojemnik na klocki LEGO, na starą biżuterię czy zegarki tarczowe placówka oświatowa organizuje sama. Z naszej strony internetowej można pobrać i wydrukować odpowiednie oznakowania na poszczególne pojemniki https://www.zbieramtowszkole.pl/materialy
 
Jak wygląda odbiór baterii? 
Po zgłoszeniu przez Państwa zapełnienia minimum dwóch kartonowych pudełek baterii (50 kg) przekazujemy niezwłocznie taką informację firmie REMONDIS. Czas odbioru elektrośmieci zależy od tego momentu już tylko od firmy REMONDIS. Niemniej jednak zgodnie z umową odbiór powinien się odbyć w ciągu 4 tygodni od dnia zgłoszenia. 
Nalegamy, by kartony z elektrośmieciami były przygotowane do odbioru,  tzn. znajdowały się w pomieszczeniu, z którego swobodnie będzie je mogła zabrać firma recyklingowa lub kurier. Ważne jest także poinformowanie o zbiórce i zgłoszonym odbiorze innych pracowników szkoły (np. portiera, woźnego, ochroniarza), by mogli bez przeszkód wydać elektrośmieci przyjeżdżającej firmie recyklingowej. 
 
Jak wygląda odbiór telefonów komórkowych?
Telefony komórkowe można oddawać nam na dwa sposoby: 
1) w przypadku, zgromadzenia ich kilka sztuk – dołączyć do oddawanych baterii – włożyć je do plastikowego woreczka z zapisaną liczbą sztuk (ilość tą podać również nam) 
2) w przypadku zgromadzenia min. 50 sztuk telefonów komórkowych można zgłosić to do nas, a my zamówimy do Państwa placówki (opłaconego przez nas) kuriera – zachęcamy, aby do takiej paczki dołączyć inne dary np. „Dobre monety” czy srebro.
 
Prosimy o wyjęcie baterii z telefonów komórkowych i wrzucenie ich do pojemnika z bateriami, jeżeli prowadzą Państwo zbiórkę baterii. 
 
Prosimy również, w przypadku zamawiania kuriera, o podanie nam dokładnych wymiarów (długość, szerokość, wysokość) oraz wagi paczki. 
 
Jak wygląda odbiór „Dobrych monet?” 
W przypadku zgromadzenia minimum 5 kg monet, można zgłosić to do nas, a my zamówimy do Państwa placówki (opłaconego przez nas) kuriera. Zachęcamy by do takiej paczki dołączyć też inne dary np. telefony komórkowe lub srebro. 
Prosimy o podanie nam dokładnych wymiarów (długość, szerokość, wysokość) oraz wagi paczki. 
 
Jak wygląda odbiór srebrnej i złotej biżuterii? 
W przypadku zgromadzenia minimum 50 gram, można zgłosić to do nas, a my zamówimy do Państwa placówki (opłaconego przez nas) kuriera. Zalecamy jednak nie wysyłać samego srebra, tylko dołączyć go do paczki z telefonami, monetami lub zegarkami tarczowymi. Jeśli zostało zebrane mało biżuterii to zachęcamy Państwa do dołożenia swojej „cegiełki na misje” i przesłania nam tych darów listem poleconym.
 
Jak wygląda odbiór zegarków tarczowych i klocków LEGO? 
W przypadku zgromadzenia minimum 5 kilogramów (zegarków i/lub klocków), można zgłosić to do nas, a my zamówimy do Państwa placówki (opłaconego przez nas) kuriera. Mniejsze ilości można wysłać w kombinacji z monetami, srebrnym i złotym złomem, telefonami komórkowymi.
 
Jak działa partnerski program punktowy? 
Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które są widoczne na profilu szkoły. Punkty te można wymienić na nagrody: książki, filmy, gry planszowe, dewocjonalia. 
 
Jak zamienić punkty na nagrody? 
Nagrody są dostępne w sklepie wbudowanym  w nasz portal https://www.zbieramtowszkole.pl/nagrody. W razie problemów z „zakupem” nagród istnieje możliwość zamówienia nagród poprzez kontakt mailowy czy telefoniczny z opiekunem projektu. Wybrane nagrody wysyłamy kurierem (koszt wysyłki 2000 punktów), jest też możliwość odbioru osobistego w naszym biurze w Lublinie.
 
Ile punktów można otrzymać za poszczególne przedmioty i surowce? 
W związku z wahaniami cen skupu surowców wtórnych wycena przekazywanych przedmiotów wyrażona w punktach przyznawanych Uczestnikowi na portalu może ulegać zmianie w czasie trwania roku szkolnego. Na żądanie Uczestnika aktualny przelicznik wagi rzeczy (surowców) na punkty zostanie przekazany drogą elektroniczną. 
 
Jak długo będziemy czekać na punkty za oddane surowce?
Punkty za oddane baterie i telefony pojawią się na stronie www.zbiermatowszkole.pl maksymalnie do 12 tygodni od daty ich odbioru z placówki edukacyjnej. Punkty za przesłane srebro i złoto, „Dobre monety”, zegarki tarczowe oraz klocki LEGO pojawią się na stronie projektu maksymalnie 2 tygodnie od daty dostarczenia paczki lub listu do naszego biura.
 
Chcemy otrzymać dyplom z podziękowaniami za udział w akcji zbierania np. monet, telefonów komórkowych itp. 
Na życzenie placówki możemy przygotować i przesłać taki dyplom drogą elektroniczną w formacie pdf. Podyktowane jest to względami ekonomicznymi, aby pieniądze uzyskane z recyklingu pomagały potrzebującym, a nie były przez nas konsumowane. Prośby o wystawienie dyplomu prosimy kierować na adres email: [email protected]