To już zrobiliśmy

Studnie głębinowe w wioskach Czadu w Afryce
 
Przez 5 lat trwania projektu budowy studni w Czadzie udało się wybudować już 114 studni, w tym 3 dzięki projektowi „Zbieramto w szkole”, za którym stoją uczniowie i nauczyciele z ponad 200 szkół i przedszkoli rozsianych po całej Polsce. Studnie te powstały dzięki prowadzonym na terenie placówek edukacyjnych zbiórkom baterii, telefonów komórkowych, srebrnego i złotego złomu, a dokładniej – za pieniądze uzyskane z recyklingu tych surowców. 
 
Dlaczego budowa studni w Afryce jest tak ważna? Czad to jeden z najbiedniejszych i równocześnie najgorętszych krajów na świecie. Z powodu wysokich temperatur problemem ludności jest bardzo często brak dostępu do czystej wody. Na terenie większości kraju, w tym w miejscowościach, w których pracują sercańscy misjonarze, nie ma wodociągów, kanalizacji, prądu. Dlatego potrzebne są studnie głębinowe. Z racji ubóstwa ludności, pośród której pracują nasi misjonarze, budowa studni jest poza zasięgiem ich możliwości finansowych. Wszystkie studnie zostały wybudowane dzięki wsparciu Darczyńców z Polski. Cały czas jest zapotrzebowanie na kolejne studnie. Jedna wybudowana studnia umożliwia dostęp do czystej wody gruntowej około 200 osobom. 
 
Poniżej są zdjęcia studni wybudowanych dzięki projektowi „Zbieramto w szkole”. Każda studnia jest podpisana trochę inaczej, ponieważ projekt na bieżąco się kształtuje i rozwija. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że fundatorami wszystkich tych studni są „nasze” szkoły i przedszkola. 
 
1. Studnia głębinowa w wiosce Akongo Tchebre, Czad

 
2. Studnia głębinowa w wiosce Golonga, Czad 

 
3. Studnia głębinowa w wiosce Voulmey Centre, Czad 
Dom w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia w Opol na Filipinach

Uczniowie i nauczyciele już nie raz pokazali, jaka siła drzemie w rozsianych po miastach i wsiach całej Polski szkołach i przedszkolach. Wielokrotnie udowadniali, że ich szkoły to nie tylko „placówki edukacyjne”, ale prawdziwe kuźnie dobrej organizacji i aktywności na rzecz potrzebujących. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli w akcję „zbieram i wspieram” w ramach projektu zbieramto.pl udało się wybudować jeden dom w Opol na Filipinach.

Nowe mieszkania w Opol powstały dzięki organizacjom charytatywnym z całego świata po tym, jak domostwa tysięcy Filipińczyków w 2011 roku zniszczył tajfun Sendong. Także polscy księża sercanie, spośród których kilku pracuje na Filipinach od wielu lat, zaangażowali się w pomoc poszkodowanym i pozbawionym dachu nad głową filipińskim rodzinom. Polscy Darczyńcy Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów hojnie wspierali budowę domów w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia w Opol. Domy, choć niewielkie (na dwudziestu ośmiu metrach kwadratowych mieszka cała, najczęściej kilkuosobowa, rodzina) i z wyglądu przypominające kontenery, mogły szybko pomóc powrócić do normalnego życia tym, którzy dotkliwie ucierpieli w wyniku szalejącego żywiołu. Do akcji ruszyli także ci, którzy chcieli pomagać bez pieniędzy. Dzięki zbieramto.pl udało się oddawać do recyklingu i pozyskiwać pieniądze z tego, co już niepotrzebne i zużyte. Zaangażowały się szkoły i przedszkola, a w kilkudziesięciu z nich stanęły pojemniki z logo zbieramto.pl. W Wiosce Matki Bożej Miłosierdza w Opol jeden dom stanął dzięki polskim uczniom i nauczycielom, którzy zbierali baterie, płyty, monety czy srebrny i złoty złom.