Aktualności

Książkobranie czyli wielka wymiana książek


Akcja ekologiczna w Przedszkolu Niepublicznym "Bajkowe Wzgórze" w BydgoszczyZ okazji Dnia Ziemi, który świętowaliśmy 22 kwietnia, został ogłoszony konkurs na przeprowadzenie kreatywnej akcji ekologicznej w Waszych szkołach i przedszkolach. Miło nam ogłosić, że najciekawszą akcję przeprowadziło Przedszkole Niepubliczne "Bajkowe Wzgórze" w Bydgoszczy! Pani Monika Deja, koordynatorka akcji, wysłała nam reportaż, z którym z radością dzielimy się z Wami:

"W dniu 24 kwietnia 2024 roku w Przedszkolu Niepublicznym „Bajkowe Wzgórze” w Bydgoszczy miała miejsce akcja ekologiczna pt. „Książkobranie czyli wielka wymiana książek”. Dzieci, zarówno Maluchy, jak i Starszaki, zostały poproszone, aby przyniosły do przedszkola książki, które już przeczytały, które nie są im już potrzebne i z którymi chcą się rozstać.  Podkreślono, że książki muszą być czyste, w dobrym stanie i o tematyce dziecięcej. Przyniesioną literaturę zgromadziliśmy na przygotowanym w tym celu stole. Każdy przedszkolak mógł najpierw obejrzeć wszystkie tytuły, a następnie zdecydować, co chciałby zabrać ze sobą do domu. Dzieci wymieniały się z kolegami według zasady „weź tyle książek, ile przyniosłeś”.
Wymiana została zorganizowana, aby uwrażliwić dzieci na problemy, z jakimi boryka się nasza planeta – nadmiernego konsumpcjonizmu, generowania dużej ilości śmieci i związanych z tymi zjawiskami zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Uczymy dzieci, że nawet małe działania mają moc sprawczą – czasami zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy, możemy się nimi z kimś zamienić i tym samym dać im „drugie życie”!
Nasza przedszkolna wymiana literatury dziecięcej ma również charakter więziotwórczy – przyniesienie do domu nowych książek na pewno będzie bardzo dobrą okazją do tego, by poczytać je wspólnie w gronie rodzinnym i w sposób wartościowy spędzić czas!
Dzieciom tak bardzo spodobała się akcja, że… została zaplanowana jej druga tura. Kto wie, może będzie to wydarzenie cykliczne w naszym przedszkolu?"
 
Przedszkole otrzymuje 5000 pkt nagrody za najciekawszą akcję ekologiczną - serdecznie dziękujeMY!
Zachęcamy do ogranizowania podbnych akcji w Waszych placówkach! Niewymienione książki możecie sprzedać na skupach książek, również internetowych. Jeśli chcieliście otrzymany w ten sposób zysk przeznaczyć na nasz Dom dla Dziecka w Boliwii, możecie przekazać nam środki ze skupu jako "Dobre monety".:)
 

Opublikowano dnia: 10-05-2024