Aktualności

Radość z pomagania – podsumowanie roku


Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy otworzyli swoje serca na pomoc misjonarzom i ich podopiecznym, i zaangażowali się w zbiórki pomimo utrudnień spowodowanych pandemią.Koniec czerwca polskim dzieciom i młodzieży kojarzy się przede wszystkim z jednym – zakończeniem roku szkolnego. Uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy placówek oświatowych cieszą się już wakacjami. Dla Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów i wszystkich osób związanych z projektem „Zbieramto w szkole” to także czas na coroczne podsumowanie współpracy. 
 
Zbiórki w obliczu pandemii
„Niewątpliwe ten rok szkolny był wyjątkowy, bo prawie cały minął w cieniu pandemii koronawirusa. We wrześniu mieliśmy dużo wątpliwości, czy udadzą się zbiórki w zamkniętych szkołach, na nauczaniu zdalnym – mówi Katarzyna Salwa, opiekun „Zbieramto w szkole”. – Poza tym, w związku z rekomendacją naszego projektu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w kwietniu i maju dołączyło do nas ponad 700 nowych placówek. Było to ogromną radością i zarazem wielkim wyzwaniem, ale myślę, że mu sprostaliśmy. Już pracujemy nad nowymi pomysłami, jak ulepszyć i usprawnić naszą współpracę w przyszłym roku szkolnym”.
 
Fizyczna nieobecność w szkole uczniów i nauczycieli utrudniła niektórym placówkom logistykę przy organizacji zbiórek, ale na szczęście nie wpłynęła na ich zaprzestanie: „W czasie pandemii zbiórki nie przebiegały rytmicznie i ze zmiennym niż dotąd zaangażowaniem, jednak poprzez dziennik i stronę internetową szkoły udało się dotrzeć do rodziców i uczniów z informacją, że zamknięcie szkoły nie przeszkadza w dostarczaniu do niej zebranych surowców. Zostało wyznaczone miejsce, gdzie można było przekazywać zebrane ‘dary’ i przy pomocy pracowników obsługi udało się wszystko sprawnie gromadzić. Z kolei ze względu na obostrzenia w prace przy porządkowaniu, ważeniu, liczeniu surowców itd., mogliśmy zaangażować tylko kilkoro członków Szkolnego Koła Wolontariatu” – mówi Halina Kokot, koordynator akcji „Zbieramto w szkole" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzienicach. Największy odzew miała tam zbiórka zużytych baterii i telefonów komórkowych.
 
Nasze mocne strony
Dzięki temu, że jesteśmy w stałym kontakcie z koordynatorami zbiórek w szkołach i przedszkolach, możemy pracować nad wzmacnianiem mocnych stron projektu „Zbieramto w szkole” i szlifowaniem tych, które wymagają jeszcze poprawy. Niewątpliwie czymś, co przyciąga placówki do współpracy, jest możliwość pomocy innym, a jednocześnie proekologiczny wymiar projektu. Wierzymy, że misyjny cel zbiórek uwrażliwia na pewne wartości, a poprzez przekazywanie rzeczy do recyklingu, zwiększamy świadomość potrzeby ochrony środowiska: „Warto podkreślić, że działania podjęte przez Szkolny Klub Wolontariatu są skierowane na kształtowanie w młodym pokoleniu postaw prospołecznych oraz naukę ekologicznego stylu życia w domu, szkole i najbliższym otoczeniu” – mówi Katarzyna Szafraniec-Witkowska z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, który także bierze udział w naszym projekcie.
 
Oprócz misyjnego celu zbiórek, który uwrażliwia na potrzeby innych, a także zwiększania świadomości potrzeby ochrony środowiska poprzez przekazywanie rzeczy do recyklingu, projekt „Zbieramto w szkole” ma jeszcze jedną wartość: to budowanie relacji i tworzenie więzi w społeczności szkolnej i przedszkolnej, a także – jak się okazuje – poza nią. Monika Deja, która koordynuje zbiórki w Przedszkolu Niepublicznym „Bajkowe Wzgórze” w Bydgoszczy, jest bardzo pozytywnie zaskoczona zaangażowaniem tak wielu różnych osób: „Dzisiaj nie jestem w stanie zliczyć, ile osób dzięki temu włączyło się w pomoc misjom, oddając chociaż jeden telefon czy zerwany łańcuszek. W naszym przypadku projekt „Zbieramto w szkole” już dawno wyszedł poza mury przedszkola i zjednoczył bardzo wielu ludzi! I to również jest wygrana w tym projekcie – zapoczątkowanie nowych relacji i pokazanie, że każdy może pomagać oddając to, co mu zbywa, co jest niepotrzebne, co jest, mówiąc wprost, śmieciem. Każda pojedyncza rzecz oddana na zbiórkę bardzo cieszy, mnie osobiście jednak nic nie rozczula bardziej niż widok najmłodszych dzieci, wchodzących dziarsko do przedszkola, które z uśmiechem pokazują nauczycielowi woreczek baterii lub wyciągają z kieszeni garść jednogroszówek”.
 
Te wszystkie drobne gesty, chęć pomocy i dziecięcy zapał są dla nas motywacją do dalszej pracy, co podkreśla opiekun projektu „Zbieramto w szkole”, Katarzyna Salwa: „Najbardziej ujmującym było dla mnie zaangażowanie nowych szkół i przedszkoli, które dołączyły do nas tuż przed końcem roku szkolnego i dały z siebie 200%. Dzieci, młodzież i dorośli uzbierali i przekazali bardzo dużo różnych darów, najwięcej telefonów komórkowych, "Dobrych monet", srebrnego "złomu" i zużytych baterii. Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy otworzyli swoje serca na pomoc misjonarzom i ich podopiecznym, i zaangażowali się w zbiórki pomimo utrudnień spowodowanych pandemią. Zostańcie z nami na przyszły rok szkolny!”.

Już tradycyjnie na koniec roku szkolnego wyjątkowo aktywnym szkołom i przedszkolom, które do określonego czasu (w tym roku szkolnym wyjątkowo do 11.06) zebrały na swoim koncie na portalu www.zbieramtowszkole.pl minimum 25000 punktów przyznajemy tytuł "Szkoła z misją", w roku 2020/2021 otrzymują:

1. Szkoła Podstawowa im. Jana Króla w Nieliszu - 64568pkt
2. Szkoła Podstawowa Sportowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Oświęcimiu - 60772 pkt
3. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radzionkowie - 58826 pkt
4. Przedszkole Niepubliczne "Bajkowe Wzgórze" w Bydgoszczy - 52360 pkt
5. Szkoła Podstawowa nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim - 50732 pkt
6. II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie - 47562pkt
7. Szkoła Podstawowa w Dusznikach - 44752 pkt
8. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Bęczarce - 39518 pkt
9. I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju - 34578 pkt
10. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach - 33729 pkt 
11. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Niedzieliskach - 32788 pkt
12. Publiczna Szkoła Podstawowa w Gorajcu - 32669 pkt
13. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju - 32165 pkt
14. Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Toporzysku - 25500 pkt

Dorota Pośpiech, Katarzyna Salwa
Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów


 


 

Opublikowano dnia: 07-07-2021